19-и международен филмов фестивал СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ

18990
19-и международен филмов фестивал СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ

В годината на 100-тния юбилей на българското кино, най-мащабното международно киносъбитие в България – СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival), ще събере филми, гости, звезди, журналисти и почитатели на седмото изкуство в българската столица, обявена за „творчески град на киното” от ЮНЕСКО. 

Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, в партньорство с Министерство на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програма Творческа Европа (Creative Europe) на Европейския съюз, национални и чуждестранни културни институти, спонсори и приятели. 

19-ият София Филм Фест ще се състои от 5 до 15 март 2015 в София, с предварителни прожекции от 27 февруари до 4 март в Дома на киното и с допълнителна програма от 16 до 29 март в София, Бургас, Пловдив и Варна. 

Програмата съдържа над 200 игрални, документални и късометражни филми. Селектираните творби са групирани в традиционните рубрики Международен конкурс за първи и втори филм, Големите награди, Киното днес – Големите майстори, Киното утре – Големите надежди, Ново българско кино, Балкански конкурс, Документален конкурс, Конкурс за български късометражен филм за наградата Jameson и други. 

Актьорът Иван Иванов, секссимвол на българското кино за не едно поколение зрители, ще получи Наградата на София на Столична община и ще представи лично филма, който го превърна в звезда – незабравимата любовна история „Всичко е любов” (1979) на Борислав Шаралиев. Наградата на София ще бъде връчена на още един актьор – италианската легенда Франко Неро, който ще представи в рамките на София Филм Фест една от класиките в жанра спагети уестърн – „Джанго” (1966, реж. Серджо Корбучи), както и най-новия филм с негово участие – „Децата на Маам” на Паоло Консорти. В тази отбрана компания ще се включи и една дама, грузинската режисьорка Нана Джорджадзе, председател на Балканското жури на СФФ 2015, чийто филм „1001 рецепти на влюбения готвач” е номиниран за „Оскар” за най-добър чуждоезичен филм през 1997 г, а в тазгодишната програма е включен и най-новият й филм „Русалке моя, моя Лорелай“ (2014). Ще отдадем почит на един от най-значимите европейски продуценти - Карл Баумгартнер - Бауми, който беше един от последните мечтатели в киното, откривател на многобройни таланти и символ на независимото европейско кино. Наградата на София в памет на големия Бауми ще бъде приета от неговата дъщеря Мартина-Валентина Баумгартнер. София Филм Фест ще представи специална ретроспектива от 13 филма, продуцирани от Бауми, която стартира от 27 февруари в Дома на киното. 

През 2015 г. традиционният Фокус на фестивала е насочен към грузинското кино. Програмата стартира също на 27 февруари в Дома на киното, с биографичния  „Пиросмани” на Гиорги Шенгелая. Сред неостаряващите грузински класики можете да видите още филми на Отар Йоселиани, Тенгиз Абуладзе и Елдар Шенгелая, а програмата от най-нови заглавия включва „Младоженки” на Тинатин Каиришвили, Мандарини” на Заза Урушадзе (с номинация за Оскар), „Не дишай” на Нино Киртадзе, „Царевичен остров” на Георгий Овашвили, както и две копродукции между Грузия, Франция и  Великобритания: „Президентът” на Мохсен Махмалбаф и „Изгубени в Карастан” на Бен Хопкинс. 

Фестивалът се открива на 5 март с официалната премиера на първия игрален филм на живеещия във Франция режисьор Георги Балабанов. „Досието Петров” е по сценарий на кинолегендата Жан-Клод Кариер, с участието на Михаил Билалов, Христо Шопов, Цветана Манева, Ани Пападопулу, Радина Кърджилова, Деян Донков и др. Краят на международната програма ще бъде отбелязан на 15 март в Зала 1 на НДК с новия шедьовър  на руския режисьор Андрей Звягинцев „Левиатан”, номиниран за „Оскар” за най-добър чуждоезичен филм. 

В Международния конкурс за тринадесети път ще бъде присъдена Голямата награда за най-добър филм (първи или втори игрален филм на режисьори от цял свят). 

В надпреварата ще се включат: 

„Без граници” (Borderless) – Иран, режисьор Амирхосеин Асгари

„Вълк” (Theeb) - ОАЕ-Катар-Йордания-Великобритания, режисьор Нажи Абу Нуоар

„Г-н Каплан” (Mr. Kaplan) - Испания-Уругвай-Германия, режисьор Алваро Брехнер

„Денят на Патрик” (Patric's Day) – Ирландия, режисьор Тери МакМахон

„Живот на кредит” (Line of Credit) - Грузия-Франция-Япония,  режисьор Саломе Алекси

„Илда” (Hilda) – Мексико, режисьор Андрес Кларионд Ранхел

„Млади сме, силни сме” (We Are Young, We Are Strong) – Германия, режисьор Бурхан Курбани

„Ничие дете” („No One's Child”) – Сърбия-Хърватска, режисьор Вук Ршумович
„По необясними причини” (For Some Inexplicable Reasons) – Унгария, режисьор Габор Рейз

„Тихият час” („The Quiet Hour”) – Великобритания-Ирландия, режисьр Стефани Жоалан

Двата български филма в конкурса са „Прелюбодеяние” на Явор Веселинов и

„Урок” на Кристина Грозева и Петър Вълчанов. 

Международно жури ще определи основните награди на 19-ия София Филм Фест. В годината на 100-годишния юбилей на българското кино, председател на журито е българският режисьор Стефан Командарев, а колеги в оценяването на 12-те филма от конкурсната програма и 12-те кандидати за Наградата Jameson ще бъдат заместник-директорът на МФФ Бусан и директор на Азиатския Филмов пазар Джей Джеон (Южна Корея), турската продуцентка Зейнеп Атакан („Зимен сън”, „Имало едно време в Анадола” на Нури Билге Джейлан), Леван Когуашвили (Грузия, миналогодишният победител на СФФ със „Срещи на сляпо”) и директорът на кинофестивала в Рио де Жанейро Илда Сантяго (Бразилия). Почетен член на журито е украинският режисьор Олег Сенцов, който бе арестуван през май 2014 от федералните служби за сигурност на Руската федерация и все още е в затвор в Москва по обвинение в подкрепа на протестите Евромайдан в Киев и заради декларираната му позиция срещу анексирането на Крим от Русия. София Филм Фест се присъединява към протеста на международната филмова общност, иницииран от Европейската Филмова Академия, и към фестивали като Мотовун, Венеция, Сан Себастиан и Варшава, които също обявиха Сенцов за почетен член на международното жури. 

За 12-и път ще се проведе конкурсът за Наградата Джеймисън (JAMESON SHORT FILM AWARD) за български късометражен филм. Селекционната комисия в  състав: Павел Веснаков – режисьор, Любомир Младенов – режисьор, Мина Милева – аниматор, продуцент и режисьор, Нина Алтъпармакова – монтажист, Йордан Жечев и Васил Петраков – от творческия екип на DDB, определи 12-те финалисти. Това са: 

Бандит и овен, реж. Алберто Йорданов

Врагове, реж. Христо Симеонов

Гинка, реж. Антония Милчева

Денят на кървавите венци, реж. Димитър Димитров - Анимитер

Исус, реж. Боя Харизанова

Как да надебелеем здравословно, реж. Кеворк Асланян

Майо, реж. Петра Георгиева

Пламен, реж. Андре Андреев

Софийският ладино клуб, реж. Борис Мисирков и Георги Богданов  

Френска любов, реж. Николай Василев

ЩРИХ и СТИХ, реж. Аспарух Петров, Милен Витанов, Борис Десподов, Иван Богданов, Борис Праматаров, Дмитрий Ягодин

Auf Wiedersehen, реж. Еди Шварц и Йордан Петков 

Кой от филмите ще получи наградата на стойност 6 000 евро ще прецени международното жури. 

Наградата на „Домейн Бойар” за най-добър балкански филм ще бъде определена от тричленно жури в състав: грузинската режисьорка Нана Джорджадзе, програмният директор на МФФ Кинотавър Ситора Алиева (Русия) и директорът на МФФ Тофифест Кафка Яворска (Полша). В надпреварата ще участват 11 заглавия сред които 2 румънски в копродукция с България - „Аферим!” на Раду Жуде (носител на „Сребърна мечка” от Берлинале 2015) и „Защо аз?” на Тудор Джурджу, „Травелатор” на Душан Милич, „Паметник за Майкъл Джаксън“ на Дарко Лунгулов, два турски филма - Сивас” на Каан Мюждеджъ и  „Следвай гласа ми” на Хюсеин Карабей, един хърватски - „Такъв е редът” на Огньен Свиличич, един босненски - „Островът на любовта” на Ясмила Збанич, албански - „Бота”  на Ирис Елези и Томас Логореци и гръцки филм - „Ксения” на Панос Х. Кутрас. Българският участник е филма „Омбре“ на покойния Захари Паунов. 

Над 200 са филмовите заглавия тази година

“За нас е чест да сме домакини на СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ и тази година, но зад това стои много повече – стои огромният труд на еки...

Наградата на Милениум в Документалния конкурс за най-добър филм ще бъде определена от жури в състав: Шон Макалистър (Великобритания, режисьор), Светла Турнин (Канада, изпълнителен директор на Cinema Politica), Светослав Драганов (България, режисьор). Програмата съдържа 11 заглавия, сред които носителят на Оскар Citizenfour на Лаура Поитас, а българският  участник е „Салто мортале” на Борислав Колев („Стоичков”). Още десет нови български документални филма ще имат премиера в рамките на София Филм Фест 2015. 

Няколко утвърдените европейски творци ще гостуват на 19-ия София Филм Фест. Сред тях са Тери Джоунс (Великобритания), който ще представи в София няколко от култовите заглавия на „Монти Пайтън” - от „Свещеният Граал” до „Монти Пайтън Live (предимно) – Един падна, петима остават”. Корнел Мундруцо (Унгария) очакваме с най-новия си филм „Белият бог”, носител на Наградата в секцията „Особен поглед” от Кан '14, балканската легенда Данис Танович ще ни покаже последната си киноистория „Тигри”, която ще ни пренесе в Индия, а Вера Глаголева (Русия) ще представи „Две жени” по пиесата на Иван Тургенев „Месец на село”. Световна премиера на СФФ ще има италианският филм  „Децата на Маам”, в присъствието на режисьора Паоло Консорти, актьорите Лука Линело и Франко Неро и продуцента Джузепе Лепоре. 

Зашеметяващият дебют на украинския режисьор и сценарист Мирослав Слабошпицки „Племето” (Голямата награда от Седмицата на критиката в Кан ’14) е сред акцентите в програмата на тазгодишния София Филм Фест, както и „Чудесата” на Аличе Рорвахер, носител на Голямата награда на журито в Кан ’14, който ще бъде представен лично от италианската режисьорка. 

Най-новият шедьовър на един от големите майстори на визуалното изкуство, любимецът на софийската фестивална публика Вим Вендерс, ще има специална гала премиера на 19-ия София Филм Фест.  „Солта на земята” (сърежисьор Жулиано Рибейро Салгадо) е завладяващ филм-портрет на един от най-талантливите фотографи на всички времена – бразилеца Себастиао Салгадо. 

Номинираният за чуждоезичен „Оскар” „Диви истории” на Дамиан Шифрон и притежателят на „Сребърна мечка” за режисура (поделена с „Аферим!”) „Тяло” на Малгожата Шумовска също са част от богатата програма на фестивала. Не бива да се пропускат и уникалните фестивални срещи с  фаворита от Кан (с наградата на журито в „Особен поглед”), забавната психодрама „Форсмажор” на Рубен Йостлунд, един от най-добрите индийски филми за изминалата година – „Съд” на Чайтаня Тамхан (в рубриката „Калейдоскоп”), както и „Пако де Лусия: Пътуване” на Франсиско Санчес Варела, представен в извънконкурсната документална програма. 

Програмата „Армения, 1915“ е посветена на отбелязването на 100-годишнината от геноцида, на който стават жертва над един милион арменци в територията на Османската империя. „Раната” на Фатих Акин, „Чифликът на чучулигите” на братя Тавиани и „Безкрайно бягство, вечно завръщане” на режисьора Харутюн Хачатрян (специален гост 19-ото издание на фестивала), ще запознаят българската публика с различни аспекти по темата. 

Носителят на Оскар CITISENFOUR и още 10 изключителни филма в документалния конкурс на 19-ия София Филм Фест

10 от най-новите и впечатляващи документални филми, преминали теста на най-престижните кинофестивали, заедно с една българска премиера,...

Един от специалните акценти в програмата на София Филм Фест в годината, в която празнуваме 100-годишния юбилей на филмовото изкуство у нас, е именно БЪЛГАРСКОТО КИНО. По този повод ще бъдат показани две селекции: „10 класически български филма (до 1989)” и „10 филма на новото българско кино (след 1990)”. Филмите са подбрани от 10 утвърдени кинокритици – Божидар Манов, Александър Янакиев, Янко Терзиев, Антония Ковачева, Александър Донев, Геновева Димитрова, Петя Александрова, Борислав Колев, Андроника Мартонова, Стефан Китанов. 

Сред 10-те български класики са „Крадецът на праскови” (1964, реж. Въло Радев), „Понеделник сутрин” (1966, реж. Ирина Акташева и Христо Писков), „Привързаният балон” (1967, реж. Бинка Желязкова), „Козият рог” (1972, реж. Методи Андонов), „Преброяване на дивите зайци” (1973, реж. Едуард Захариев), „Авантаж” (1977, реж. Георги Дюлгеров), „Лачените обувки на незнайния воин” (1979, реж. Рангел Вълчанов), „Всичко е любов” (1979, реж. Борислав Шаралиев), „Да обичаш на инат” (1986, реж. Николай Волев), „Парчета любов” (1989, реж. Иван Черкелов). 

В „новата” българска десятка влизат: „Граница” (1994, реж.Илиян Симеонов и Християн Ночев), „Писмо до Америка” (2001, реж. Иглика Трифонова), „Дзифт” (2008, реж. Явор Гърдев), „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”(2008, реж. Стефан Командарев), „Източни пиеси” (2009, реж. Камен Калев), „Мисия Лондон” (2010, реж. Димитър Митовски), „Подслон” (2011, реж. Драгомир Шолев), „Аве” (2011, реж. Константин Божанов), „Тилт“ (2010, реж. Виктор Чучков-син),  „Урок” (2014, реж. Кристина Грозева и Петър Вълчанов). 

За поредна година българската документалистка Златина Русева ще представи няколко филма от фестивала „Милениум”, който тя и продуцентът Любомир Георгиев организират успешно в Брюксел. Фестивалът е посветен на основните цели на ООН за хилядолетието. 

Отново специален акцент в програмата на фестивала е рубриката „Кино и Вино”, реализирана със съдействието на „Домейн Бойар”. В програмата са включени игралните филми „1001 рецепти на влюбения готвач”, „Пътуване до Италия” и „Приказка за самурая готвач: Истинска любовна история”, както и документалните „Перу знае: Кухнята като социално оръжие”, „Люлката на виното“ и „Шери и мистерията на „Palo Cortado”. 

И през 2015 г. ще зарадваме верните киномани с рубриката „Големите награди”, която включва филми, спечелили най-важните призове от водещите кинофестивали в света. Сред тях през тази година са „Зимен сън” („Златна палма” - Кан ’14) на Нури Билге Джелайн, „Черен въглен, тънък лед” („Златна мечка” – Берлинале ’14) на Дяо Инан, Гълъб, кацнал на клон, размишлява за битието („Златен лъв” – Венеция ’14) на Рой Андершон и „Царевичен остров” („Кристален глобус” - Карлови Вари ’14) на  Георги Овашвили. 

Българското кино и неговият 100-годишен юбилей в програмата на 19-ия София Филм Фест

В годината, в която родното кино навърши 100 години, а София бе признат за един от петте световни града на киното на ЮНЕСКО, най-мащабн...

Българското игрално кино ще представи повечето от филмите, завършени след март 2014. Сред заглавията, освен конкурсните „Прелюбодеяние на Явор Веселинов и „Урок” на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, както и участникът в балканския конкурс „Омбре” на Захари Паунов, са включени още „Досието Петров” на Георги Балабанов, „Буферна зона” (реж. Георги Дюлгеров), „Потъването на Созопол” (реж. Костадин Бонев)” и „Събирач на трупове” (реж. Димитър Димитров) с първа прожекция пред публика. 

В „Киното днес – големите майстори” по традиция се включват най-новите филми на утвърдени имена от световното кино, повечето от тях отличени с престижни международни награди. В програмата присъстват заглавия като „Два дни и една нощ” на братя Дарден – с „Оскар“-ова номинация за Марион Котиар, номинация за „Златна палма” и още десетки награди и номинации от фестивали в цял свят; „Тихи води/Still the Water” на японката Наоми Кавасе – още един от филмите, номинирани за „Златна палма” в Кан; най-новият филм на кинолегендата Джон Бурман „За короната и страната”; 1001 грама” на Бент Хамер, представян на фестивалите в Торонто, Чикаго и Токио; най-новият филм на легендарния документалист Джулиън Темпъл „Рио 50 градуса”; режисьорската творба на Томи Лий Джоунс „Водачът”, участвал в конкурсната програма на Кан 2014, „Моята разходка в дивото/Wild” на Жан-Марк Вале, с така очакваните Рийз Уидърспун и Лора Дърн, и двете номинирани за „Оскар” за изпълненията им във филма; „Най-екзотичният хотел Мериголд 2 / The Second Luxury Marigold Hotel” на майстора Джон Мадън, с участието на легендарните Маги Смит, Джуди Денч и Бил Най, както и „Все още Алис/Still Alice” на Ричард Глaцър и Уош Уестморланд, с участието на прекрасната Джулиан Мур, носителка на „Оскар”, „Златен глобус” и на още десетина награди от различни филмови форуми за ролята си в този филм. 

В програмата „Киното утре – големите открития” освен „Диви истории”, „Племето” и „Чудесата”, ще гледаме още „Pride” на Матю Уорчъс, получил специалната „Queer Palm”, с номинации за „Златен глобус” и БАФТА и с участието на Бил Най, Имелда Стонтън и Пади Консидайн, „Глупак” на Юрий Биков и „Загреб капучино” на Ваня Свиличич. 

„Кино и психоанализа” присъства за поредна година във фестивалната програма - с интригуващи дискусии след специално избрани филми. И една специална програма ще бъде представена на публиката в столицата - за първи път на София Филм Фест филми, предоставени от Икономическото и търговско представителство на Хонконг в Брюксел, ще срещнат зрителите с прочути екшън-звезди и майстори на бойни изкуства от близкото минало. 

На 19-ия София Филм Фест се очакват над 300 чуждестранни гости. Част от тях са ключови фигури от европейската филмова индустрия и ще пристигнат специално за 12-ото издание на програмата София Мийтингс. Проектите за първи, втори и трети игрални филми ще бъдат представени публично пред аудитория от ръководители на фондове, продуценти, дистрибутори, представители на институции, журналисти. Родните и регионалните филми ще бъдат прожектирани пред фестивални директори и селекционери. 

През София Мийтингс преминаха проектите на Кристи Пую („Смъртта на Господин Лазареску”), Агнес Кошич („Адриен Пал”), Иля Хржановски („Дау”), Калин Петер Нетцер („Медал за храброст”), Бабак Джалали („Земя”), Алексей Герман Младши („Гарпастум”), Алексей Попогребски („Simple Things”) и основните режисьори на новото българско кино: Камен Калев, Стефан Командарев, Димитър Митовски, Явор Гърдев, Драгомир Шолев, Зорница София, Виктор Чучков, Андрей Паунов, Борис Десподов, Илиан Метев и други.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Кино